Neden İZ-Psikoteknik


Neden İZ- Psikoteknik? sorusunun cevabı elbette TECRÜBE’dir. Psikoteknik kavramının kapsamlı olarak ehliyet alacak kişilerle ne gibi bir ilişkisi olduğuna inceleyecek olursak Psikoteknik, aslında psikoloji kapsamında değerlendirilebilecek bir ifadedir. Bireylerin çalışma şartlarına ne kadar uyum sağlayabildiğini, dayanaklıklarını, o işte ne kadar zaman geçirebildiğini çalıştığı saat müddetçe ne kadar verim verebildiğini kapsamlı olarak belirleyen bir araştırma yöntemidir.

Yöntemde ayrıca kişilerin fiziksel olarak bir kusuru olup olmadığına testlerle uygulamalı olarak karar veren yöntem kısacası ehliyet almak isteyen kişilerin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığını anlama yöntemidir. Neden Psikoteknik? sorusunun kapsamlı ifadesi bu şekildedir ancak ayrıntıya girmek gerekirse ehliyet almak isteyen kişilere göz muayenesi gibi, el ve ayak kullanımının uygunluğu ve hızlılığı gibi etkenlerde ölçülmektedir.

Ehliyet almak isteyen bireylerde en önemli organlardan biri olarak görülen gözün sağlıklı olması gerekir, hassasiyeti olan bireylere ehliyet verilemeyebilir, gerekli ölçümlerle bu değerler saptanır. Bu yöntemin amacı trafiğe çıkmak isteyen bireylerin yeterli olgunluğa ve donanıma sahip olmalarını sağlar, yeterli görülen fakat az da olsa kusuru olan sürücü adayları eğitimlerden geçirilir ve bu kusurlarını da kapatması sağlanır.

Bu eğitimler trafikte anlayışlı ve trafik kurallarına dikkat eden sürücü bireylerin oluşmasını sağlamaktır. Ehliyet belgesi almak istiyorsanız öncelikle bu testten geçmeniz gerekmektedir. Eğitim kurumumuzda da bu yöntemle gerekli testler yapılmakta ve kişilerin ehliyet almaya yatkın olup olmadıkları ölçülmektedir. Kurumumuzdan uygun koşullarda bu sistemden faydalanabilir, grup indirimlerimizi 0549 486 43 49 (0549 4TMGDİZ) numarasından bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.