PSİKOTEKNİK EHLİYETİNİN SÜRESİ NEDİR?


Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki çalışanlar tarafından ehliyet almak isteyen kişilere yapılan testler sonucu verilen belgedir. Belgenin verilebilmesi için sürücü adayının bu testlerden istenilen düzeyde başarılı olarak geçmesi gerekir. Fiziksel olarak ve ruhsal yönden testlere tabi tutulan kişiler bu testlerden başarılı geçmelidir. Bu belgenin yasalarca belirten mevzuata da uygun olarak düzenlenmiş hali Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Buna göre bu belgeyi almaya bedenen ve ruhen hak kazanmış kişiler şoförlük mesleğini icra edebilirler. Ancak belgenin her beş yılda bir kurumlar tarafından yenilenmesi gerekir.

İZ- PSİKOTEKNİK’den alabileceğiniz bu belgelerin yenilenme sürelerine az bir süre kala tarafınıza bildirim yapılmakta ve uyarı sağlanmaktadır. Psikoteknik belgesi alabilmek için kısacası ruhen ve bedenen sağlıklı olduğunuz onaylandığı anda ticari ya da normal araç, kamyon, tır gibi karayollarında sürücülük yapabileceğiniz belgelere sahip olmuşsunuzdur.

Belgeyi vermek için sürücü adaylarına ve sürücülere yöneltilen test uygulamaları takribi olarak 60 dakikadır. Bu süreden az olması sağlıklı olmaz ve gerekli azami şart bu koşullarda belirlenmiştir. Belgenin alınması hayati önem taşır. Trafiğe çıkabilecek bir trafik canavarının bu aşamalarda testler sonucu engellenmesi sağlanabilir. Fiziksel özür ya da rahatsızlıkları da sürüş sırasında risk oluşturmayacak derece olmalıdır.

Her beş yılda bir yenilenmesi ve yeni sürücülerin alması gereken psikoteknik belgesi İZ- PSİKOTEKNİK’de psikoloğumuz Tülay GÜNAÇAR tarafından sürekli olarak sağlanmakta uygun koşullarda sürücülerimize takdim edilmektedir.